SINU TERVISEPORTAAL

Kuidas seada eesmärki, valida treeningukoormust ja koostada endale ise tasakaalustatud treeningukava?

Kuidas seada eesmärki, valida treeningukoormust ja koostada endale ise tasakaalustatud treeningukava?

Hea kehaline ja vaimne enesetunne ning töövõime aitavad igapäevaelus paremini toime tulla. Mida tervemana, elujõulisemana ja psühholoogiliselt enesekindlamana end tunnete, seda väärtuslikumalt mööduvad päevad ja see loob eelduse ka elukvaliteedi parandamiseks. Korrapärane liikumine ja jõukohaste kehaliste harjutuste sooritamine aitavad tervist ja töövõimet oluliselt tugevdada.

Eesmärk olgu jõukohane

Kui olete otsustanud muuta oma elustiili kehaliselt aktiivsemaks ja end nii-öelda käsile võtta, püstitage kõigepealt eesmärk, mida tahate teatud aja vältel saavutada. See võimaldab nii liikumisharrastajal kui ka sportlasel oma treeninguid sihipärasemalt ja tulemuslikumalt kavandada. Näiteid eesmärgi püstitamisest: olla kehaliselt heas vormis; püsida tervena, nooruslikuna ja elujõulisena; vähendada kehakaalu; tugevdada südame-veresoonkonda ja/või lihaseid; parandada oma lemmikala tulemusi; osaleda rahvaspordivõistlustel. Eesmärk peaks olema oma kehalistele eeldustele, arenguvõimalustele ja sotsiaalsetele oludele vastav. Kui püüate saavutada üleliia tugevat pingutamist nõudvat tulemust, mis pole jõukohane, tekib rahulolematus, väheneb enesekindlus ja soov jätkata harjutamist. Halvemal juhul võib kujuneda ületreening ja tekkida vigastused. Inimene, kes tahab end kehaliselt ja vaimselt hästi tunda ning parajas kehakaalus püsida, vajab mõõdukamat koormust kui tugevat pingutust janunev harrastussportlane, kelle eesmärk on võistelda maratonijooksus.

Treenige südant

Eesmärgist lähtuvalt tuleb valida treenimise vahendid ja koormus, mis on teie kehalisele seisundile jõukohane ja mis järk-järgult parandab või tugevdab töövõimet. Kui olete teinud spordimeditsiinikeskuses või perearsti juures terviseuuringu ja koormustesti, on teil oma kehalistest võimetest parem ülevaade. Spordiarstilt on võimalik saada ka esmased juhised sobiva ja jõukohase treeningukoormuse valimiseks. Veloergomeetril või jooksulindil tehtud koormustestil selgub aeroobne töövõime: organismi hapniku transpordi ja omastamise võime, mida hindab maksimaalse hapniku tarbimise (MHT) näit (selle mõõtühik on milliliitrit minutis ühe kehakilogrammi kohta: ml/min/kg)). Nii keha kui ka vaim vajavad heas vormis püsimiseks järjepidevat koormust. Aeroobse töövõime, südame-veresoonkonna ja suurte lihasrühmade arendamisel ning tugevdamisel pakub parimaid võimalusi vastupidavustreening – jooksmine, jalgrattasõit, suusatamine, kepi- ja kiirkõnd, matkamine, ujumine, sõudmine, aerutamine. Mida tugevam on süda, seda hõlpsam on harrastada ka pallimänge või muid tehniliselt nõudlikke spordialasid – te suudate kauem jõukohasel tasemel pingutada. Vastupidavustreeningu kavandamisel valige vastavalt oma kehakaalule, treenitusele ja emotsionaalsele eelistusele sobiv ala. Jooksmine annab organismile kõige kiirema ja suurema mõju ning põletab rohkesti kilokaloreid, ent kui kannate kaasas liigseid kehakilosid, saavad liigesed põrutusel ülemäärase koormuse ja suureneb vigastuseoht. Kehakaalu vähendada soovijale on kevadest sügiseni paslikum harrastada jalgrattasõitu ning talvel suusatada. Ujumine aitab nii töövõimet parandada kui ka koormusest taastuda, ent see pole kogu aasta alati kättesaadav.

Muuta elustiili

Tegelikult peab istuva eluviisi kütkest vabaneda ihkav inimene muutma kogu elustiili – loobuma autost või bussist, kui saab jalutada; astuma trepist kontrorisse või kodutuppa, mitte sõitma liftiga; tegelema koduste toimetustega ja jalutama vabal ajal õues, mitte istuma tundide viisi teleri või arvuti ees. Uuringutes on selgunud, et kehalise vormi parandamiseks jääb väheks, kui treenida küll mõned korrad nädalas, ent te ei muuda oma elustiili ning veedate enamiku oma ajast kontorilaua taga, autos ja diivanil istudes. Kuni pooletunnine kõnd peaks olema igapäevane lahutamatu tegevus. Kui töökoht on kaugel, käige sellest vahemaast kas või mingi osa. Jätke auto töökohast kaugemale ja varuge mõnele kohtumisele minekuks aega, et saaksite sihtpunkti minna kiirkõnnil. Ärge unustage: teie keha on loodud liikumiseks ja pingutamiseks. Jooksutreeningutega alustajale pakub häid juhiseid Inglismaa treener Frank Horwill, kelle kuulsaim õpilane oli 800 m jooksu olümpiavõitja ja 1500 m jooksu eksmaailmarekordimees Steve Ovett. Alustuseks tuleks joosta üle päeva. Ostke jooksujalatsid, mis sobivad teie jalatüübiga. Märkige alguses päevikusse mitte joostud kilomeetreid, vaid distantsi läbimiseks kulunud aega. Alustage 15-minutilise sörgiga kodu lähedal. Kui see tundub tüütu, sõitke autoga maastikule või metsa, kus on rahu ja vaikus ning ei pea kuulama kõrvaliste kommentaare. Kui võimalik, harjutage enam-vähem samal kellaajal. Ühe kuu möödudes võite sörkida 20 ja kolme kuu möödudes 30 minutit. Kui suudate suurema raskuseta läbida 40 minutit, olete õigel teel. See on vähim aeg, mis on vajalik südame arendamiseks. Nüüd võite juba harjutada kahel järjestikusel päeval, kolmandal päeval puhake. Edasipidi püüdke treenida kolmel päeval järjest, siis puhake. Kui jõuate juba viiel päeval järjest harjutada, hakake tegema eriharjutusi: suurendage tempot, jookse ühel treeningul eri tempos lõike, osalege rahvajooksuvõislustel. Jooksuajakirjadest, internetist ja raamatutest võite leida eri võimekusega harrastussportlastele koostatud treeningukavu. Tehke päevikusse märkmeid, analüüsige neid igal nädalal ja vajadusel otsustage midagi muudatusi. Järgige, et treening ja puhkus peavad olema tasakaalus. Jälgige pidevat enesetunnet ja vajadusel küsige asjatundjalt nõu (vt lähemalt peatükist „Enesekontroll”). Kõige tähtsam on astuda esimene samm: minge õue ja hakake pihta!

Eestimaa liigub
Eestimaa liigub
meeldib 895 spordihuvilisele
Lilia Martmaa Tulge tantsima! Meditatiivsed tantsud Ghiawathaga 8-9. oktoobril 2-päevase seminari kavas: * Meditatiivsed tantsud * Sufi keerutamine * Hingamisharjutused * Heliteraapia
15.09.2011 18:24 Loe veel
Erik Vest Pirita sügisjooksuni on jäänud 10 päeva. Soodushinnaga registreerimine lõppeb juba sellel pühapäeval. Kiirustage! Rohkem infot: www.piritajooks.ee Liikumises on energiat!
15.09.2011 09:14 Loe veel
Eestimaa liigub Üleriigiline tasuta treeningpäev - 8. oktoobril üle Eesti!
15.09.2011 08:19 Loe veel
Eestimaa liigub Eesti Kepikõnni Liit annab teada, et toimuvad järgmised koolitused: Uute juhendajate koolitus 1.-2. oktoobril Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses Kepikõnni juhendajate täiendseminar 8.-9. oktoobril Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses.
08.09.2011 08:11 Loe veel
Eestimaa liigub Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi juures alustab koostöös terviseliikumisprogrammiga TALLINN LIIGUB Tervise ja Liikumise Ülikool väärikas eas seenioritele.
06.09.2011 09:52 Loe veel
Eestimaa liigub Tervitame kõiki 888 sõpra, kes on liitunud "Eestimaa liigub" lehega!
05.09.2011 12:11
Eestimaa liigub 8. septembril on mehed koos peredega oodatud Tartumaale Lähtele orienteeruma
05.09.2011 12:09 Loe veel
Erik Vest Kõik Eestimaal liikujad! 25. septembril 2011 toimub esimest korda Pirita sügisjooks. 5,7km. sügiskauneid metsateid ja - radu ootavad igas vanuses jooksusõpru, kepikõndijaid ja käijaid. Palju põnevaid tegevusi ka lastele! Rohkem infot leiad sügisjooksu veebilehelt. Sinu sõbrad on juba registreerunud, registreeru Sina ka!
05.09.2011 12:02 Loe veel
Eestimaa liigub Üks hea uudis heade mõtete linnast - jooksjatele sobiv Raja park saab valgustuse.
24.08.2011 10:33 Loe veel
Eestimaa liigub Kanada teadlased jõudsid oma uurimistöö tulemusel järeldusele, et vedelikupuuduse vältimiseks võiks lapsed trenni ajal vee või spordijookide asemel hoopis piima juua.
24.08.2011 10:18 Loe veel
Eestimaa liigub Postimees.ee ajakirjanik käis suvekuudel regulaarselt spordiklubis ja jagab nüüd oma tähelepanekuid, kas parem on treenida spordiklubis või hoopis iseseisvalt.
23.08.2011 07:54 Loe veel
Kati Kynnap Eestimaa võiks liikuda ka elva kanti vitipalu rajad on selleks lausa loodud
19.08.2011 10:59
Eestimaa liigub Jõhvi Vallavalitsuse ja Jõhvi Spordiklubi koostöös mitmete toetajatega alustas registreerimist Jõhvi 26. Rahvajooksule. Jooks toimub 17. septembril 2011 algusega kell 14.30 Jõhvi Spordihalli staadionil. Seekord on kavas paljud uuendused: rada linnas sees, eraldi rada invasportlastele ratastooli sõiduks, kepikõnd, emme-beebi lapsevankri kõnd, 100+ kepikõnd jne.
16.08.2011 10:50 Loe veel
Eestimaa liigub Maiuspala tennisesõpradele - homme õhtupoolikul toimub Pärnus kuurordile kohane puureketitega tenniseturniir, osalejaks saab registreeruda 13.08 kuni kella 15:00 telefonil 56 460 045 või kati@vaasvaas.ee. Osalemistasu 13 eurot. NB! autentseid puureketid saab soovi korral kohapealt.
12.08.2011 11:52 Loe veel
Eestimaa liigub Ja kes ei jõua seekord Narva, võiks sättida jooksusammud hoopis Pärnusse, kus on laupäeval mõnus Augustiunetuse festival. Festivali raames toimub unetute pidžaamajooks 2km pikkusel rajal, puureketitega sulgpalliturniir ja tenniseturniir. Lisaks ligi poolsada muud sündmust toidu-, muusika-, filmi-, moe- jne kunsti vallast.
11.08.2011 10:48 Loe veel
Eesti Olümpiakomitee
Ühendus Sport Kõigile
Kultuuriministeerium
Sportland Running
RegistreeruUnustasid parooli?
Liitu meiega Facebookis Liitu meiega Facebookis