SINU TERVISEPORTAAL

Ürituste kalender

SINU SPORDIALA

Rulluisutamine

Rulluisutamine kuulub nende tervislike spordialade hulka, mis ei koorma liigselt liigeseid ja on seetõttu sobiv ka kergelt ülekaalulistele. Kui liigset kehakaalu on tekkinud palju, võiks esialgu siiski teiste spordialadega (ujumine, jalgrattasõit) alustada. Paljudele jooksmisel põlve-, puusa- või hüppeliigese valusid tundnud tervisesportlastele on rulluisutamine hea vaheldus oma põhivastupidavuse suurendamiseks. Seoses keharaskuse regulaarse ülekandumisega ühelt jalalt teisele ei lange liigestele liialt suurt koormust, võrreldes näiteks jooksmisega. Seega on spordiala sobiv ka neile, kel nõrgad liigesed või sidemed.

Rulluisutamine on hea vaheldus teiste alade harrastajaile. Lihaskoormus on rulluisutamisel pigem sarnane suusatamisega kui jooksmisega, kuid täiendav tugev koormus reielihastele, puusalihastele ja selja alaosa lihastele on jooksjaile omakorda kasulik.

Rulluisutamise positiivne mõju

Rulluisutamine mõjub positiivselt südame - vereringele, aidates suurendada organismi vastupidavust. Lisaks parandab rulluisutamine meie liikuvust, tasakaalu ja koordinatsiooni. Alustada võib rulluisutamisega ka 50 - aastaselt, tähtis on uisutada tehniliselt õigesti.

  • vähene koormus hüppeliigestele, põlvedele ja seljale
  • suurendab aeroobset töövõimet
  • tugevdab jalalihaseid, reielihaseid ja puusalihaseid
  • muudab rasvaainevahetuse ökonoomsemaks
  • kuuma ilmaga on paljudele soodne tänu tuule jahutavale toimele
  • sobiv spordiala ülekaalulistele.Energiakulu (kcal / tunnis)
Kehakaal(kg) 50 60 70 80 90 100
Kiirus 14,5 km/h 357428500571643714
Kiirus 20,9 km/h 59871783795610761194
Kiirus 24,1 km/h 7178601004114712911434Oluline on õige varustus

Rulluisutamisel on oluline kindlasti varustus - rulluisud, tugikaitsed ja kiiver. Enamus rulluiske on pidursüsteemiga. Rulluiske on mitmeid erinevaid variante - harrastusrulluisud (4 rattaga), treeningrulluisud, võistlusrulluisud, hokirulluisud, iluuisutaja rulluisud. Saapad peaksid kindlasti olema parajad ja tugevasti jalas, algajale ei soovitata liiga kiireid rattaid. Rattad on erinevad, sõltuvalt sellest kas harjutame alfaldil, puupõrandal, tsementkattel jm. Koos rulluiskudega tuleb muretseda randmekaitsed, põlvekaitsed, küünarnukikaitsed, kiiver. Täpsemat teavet saate aga loomulikult spordipoe müüjatelt.

Sõidutehnikat peab kindlasti korralikult valdama.

Esmalt tuleb kindlasti selgeks õppima õige sõidutehnika, vastasel juhul võivad kiiresti tekkida vigastused - küünarvarreluu murrud, näo marrastused, hüppeliigese vigastused. Vale kehaasend võib põhjustada pinge alaseljas.

Rulluisutaja peab valdama korralikult nii põhisammu, õiget kukkumist, püsti tõusmist, pidurdamist, erinevaid sõiduviise. Õige kukkumine on oluline just võimalike vigastuste ärahoidmiseks. Seepärast ei tohiks kunagi uisutada märjal asfaldil, veeloikudes, liivasel pinnasel. Rataste haakumine pinnasega on neil juhtudel nõrk, jalad libisevad ja võib kergesti kukkuda. Uisutamisel peavad põlved alati olema veidi kõverdatud, mitte uisutada sirgete jalgadega. Jälgida tuleb oma õiget kehahoidu.

Esmalt tuleb selgeks õppida põhiasend - jalad on õlgade laiuselt nn. V - asendis, põlved ja puusad kergelt painutatud, käed küünarliigesest painutatud ja ülakeha kergelt ette suunatud. Sellisest põhiasendist saab algaja õppida nii õiget äratõuget, uisutamist, kukkumist.

Õppima peab ka õiget kukkumist. Kindlasti ohutum on kukkuda ette, kui taha või küljesuunas. Tuleb üritada kukkuda nii, et esmalt puudutavad maad põlved, seejärel küünarvars ja viimasena käed.

Suurimaks probleemiks algajale rulluisutajale on õige pidurdamine. Pidurdamiseks on mitu võimalust. Kannaklotsiga ja T -stopiga on hea pidurdada aeglasel liikumisel, kiiremal liikumisel on võtted keerulisemad. Kannaklots on kinnitatud rulluisu raami tagumise otsa ja saapakanna külge. Tavapidurduse korral lükata kannaklotsiga uisk veidi ettepoole, tõsta saapanina ning vajutada kannale, keharaskus on teisel jalal.

T -stopiga pidurdavad kogenud rulluisutajad, aga see nõuab väga head tasakaalu tunnetust. Raskuskese viia ühele jalale, teine asetada taha risti liikumissuunaga ja suruda uisu ratastele. Kuid lihtsaks variandiks on kindlasti teha väike lõpuring, samuti võib sõita lihtsalt murule, mis algajal samuti hästi pidurdada aitab.

Seejärel tuleb selgeks õppida juba õige liikumine. Harjutamisel tuleb alati arvestada ka suure liiklusega teedel, parem on selliseid teid siiski vältida. Ohutuse huvides tuleks pimedas harjutades võtta kaasa tuled ja helkurid. Vältima peaks ka sõitu kaldteel, juba tee väike langus põhjustab liigselt suure hoo ja pidurdamisega on suuri raskusi.

Ära ei tohi unustada treeningueelset ja -järgset soojendust, venitusharjutusi on vaja teha nii rinna-, selja-, puusa-, reie eesmistele, tagumistele ja sisekülje lihastele.

Allikas: Hatje, Ebmeyer 2002, www.rulluisutamine.ee; Rein Jalak. Tervise treening. 2006.,www.sportkoigile.ee

Eestimaa liigub
Eestimaa liigub
meeldib 938 spordihuvilisele
Eestimaa liigub Hommikul rääkis Terevisioonis organismi PH määramisest, liigutamisest ja muust Jüri Tervisekeskuse arst Riina Raudsik.
15.11.2011 16:38 Loe veel
Eestimaa liigub Ka sportida on võimalik veelgi "rohelisemalt", kirjutab Delfi Forte
14.11.2011 20:17 Loe veel
Eestimaa liigub Mõnel pool Eestis on juba lund nähtud, sestap tundub täitsa mõistlik, et suusatrennid on juba alustanud :) Siin üks näide Lääne-Virust, kus suusasõpru juhendamas Kaili Sirge
14.11.2011 08:31 Loe veel
Eestimaa liigub Täna toimus meeste tervise konverents, kus arutleti selle üle, mis seisus Eesti meeste tervis on. Paraku on põhjust tuua esile ikka ka probleeme. Aga kui murekohti välja ei too, siis ei taipa ju ka nendega tegeleda, kas pole? :)
03.11.2011 22:26 Loe veel
Eestimaa liigub Eesti Tervishoiu Muuseum alustab meditsiiniteemalise loengusarjaga, esimesel korral päris palju põnevaid teemapüstitusi töövõime toetamisest Oscar Pistoriuse proteesideni.
31.10.2011 20:59 Loe veel
Eestimaa liigub Tervise ja Liikumise Ülikool pakub huvilistele loenguid. Loengute läbiviija TLÜ emeriitprofessor dr Tiiu Olm. Loengud toimuvad reedeti alates 4.11 algusega 16.30. Asukohaga: Tallinn, Tondi 55, II korrus, ruum 210
31.10.2011 12:32 Loe veel
Eestimaa liigub Ühendus Sport Kõigile koostöös Eesti Olümpiakomiteega korraldab Tartus ja Pärnus järgmised täiendkoolitused: - Reede, 25.11.2011, „Venitusharjutused ja jõuharjutused kõigile“, Tartu. - Reede, 02.12.2011, „Tervislik toitumine kõigile“, Pärnu.
27.10.2011 11:14 Loe veel
Kristel Laurson Palun anna oma panus vastates lühikesele küsimustikule!
26.10.2011 11:47 Loe veel
Eestimaa liigub Hariv artikkel spordijookidest
19.10.2011 08:51 Loe veel
Eestimaa liigub EOK kodulehekülg sai uue kujunduse ja avatud on nüüd ka Londoni OM-i tutvustav alamleht. Soovitame külastada!
18.10.2011 09:33 Loe veel
Eestimaa liigub Eesti Firmaspordi Liit teatab: Tasuta seminar teemal „Spordiharrastus Eesti ettevõtetes“ toimub 21. oktoobril Swedbank´i Balti suures saalis (Liivalaia 12, Tallinn). REGISTREERUMINE: saatke nimi, ettevõtte nimi ja treeningust osavõtmise soov aadressile stella@firmasport.ee See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
17.10.2011 06:39 Loe veel
Eestimaa liigub Juba sel pühapäeval (9.10) toimub Tallinnas traditsiooniline Rabajooks. Raja pikkus 6,3 km, seda võib soovi korral läbida mitu otsa. Üritus on osalejatele tasuta, start avatakse kell 11:00.
05.10.2011 07:14 Loe veel
Eestimaa liigub Meeldetuletuseks: kepikõnni juhendajate täiendseminar toimub juba selle nädala lõpus: 8.-9. oktoobril. Seminaril on ainulaadne võimalus kuulata ühte neljast Rahvusvahelise Kepikõnni Liidu (INWA) rahvusvahelisest treenerist - Tiina Arronkoskit, kes peab loengut uuest 10 sammu meetodi tehnikast, mille ta ise on välja töötanud.
04.10.2011 07:33 Loe veel
Eesti Kepikõnni Liit Maailma Käimispäevade raames toimub mitmeid käimisüritusi üle terve Eesti! Tule tutvu ürituste plaaniga ja leia endalegi sobiv. :)
29.09.2011 14:18 Loe veel
Ülo Kangur Pirita esimene sügisjooks 25. septembril oli väga toredatel metsaradadel. Palju tänu korraldajatele, muudame selle traditsiooniliseks nagu rabajooksu.
25.09.2011 13:36
Eesti Olümpiakomitee
Ühendus Sport Kõigile
Kultuuriministeerium
Sportland Running
RegistreeruUnustasid parooli?
Liitu meiega Facebookis Liitu meiega Facebookis